Kool Finishes & Sweet Results 2018

MISS KOOL-AID DAYS
& MISS KOOL-AID DAYS OUTSTANDING TEEN PAGEANT
Miss Kool-Aid DaysMiss Kool-Aid Days Outstanding TeenLittle Sisters
Makinzie Gregory
Morgan Baird

Jaycee Bernu
Tynleigh Degodt
Ella Ellsworth
Jasmine Ellsworth
Jaysa Gasseling
Leah Gasseling*
Alivia Hellner*
Alyaha Hellner*
Amelia Hellner*

Annika Hellner*
Piper Rutt*
Melodee Spady*
Hayleigh Spencer*
Ellie Wahlmeier*
Kinsley Weichman
Emma Wolfe*
Sarina Wolfe*

*Little Sister Alumni

JAMMERS BOAT RACES
Ages 5-7:Ages 8-10:Ages 11-12:

1. Roy Caldwell, Watermelon Wave

2. McKenna Frank, Ninja Boat

3. Casey Aguilar, Casey’s Boat

1. Rebecca Schmidt, Watermelon Jammer 

2. Madlyn Karr, Lightening 

3. Kenya Chavey, Melon Jammer

1. Raider Stample, Melon Burst 

2. Robert Schmidt, Watermelon, DreaSnought

3. Leah Cursten Haggard, Lula Times Two

JAMMERS CUP WINNER

Top Entries from each age division raced for this top finisher prize.

First PlaceBest Kool-Aid Days Theme (Sweet Sixteen)Best Design (Judges Choice)
Rebecca Schmidt, Watermelon Jammer
Raider Semple, Melon Bunt
Madlyn Karr, Lightening
FLYING DISC GOLF TOURNAMENT
Novice DivisionIntermediate DivisionMasters DivisionAdvanced/Open Division
1. Ruben B.
2. Stetson
3. Peter
1. David Bartlett
2. Chandler H.
3. Tim Smith
1. Andrew Bowden
2. Steve Stump / Ant Mcleod
3. Charley Francis
1. John Jones
2. Sean Yokem
3. Nick Whited/Jacob Wolborg
CUTEKID CONTEST
0-12 Months1-3 Years4-6 Years:7-9 YearsMost PhotogenicTop Winners
Grape: Leo Harrington
Blue Raspberry: Weston Kucera
Cherry: Braelynn Lickliter
Grape: Nash Smidt
Blue Raspberry: Kendall Russ
Cherry: Finn Johnson
Grape: Braxton Smith
Blue Raspberry: Ruby Quinn
Cherry: Micah Donner
Grape: Cooper Meyer
Blue Raspberry: James Drinkwater
Cherry: Coolidge Denniston
Grape: Graham Bischoff
Blue Raspberry: Addison Struss
Cherry: Nova Smidt
Custest Boy: William Collett

Custest Girl: Kateri Teresa Koch

KWICKEST KOOL-AID DRINKING CONTEST
Under 77-11 Years12-16 YearsAdults
1. 2015 TBD

2. 2015 TBD

3. 2015 TBD

1. 2015 TBD

2. 2015 TBD

3. 2015 TBD

1. 2015 TBD

2. 2015 TBD

3. 2015 TBD

1. 2015 TBD

2. 2015 TBD

3. 2015 TBD

KARDBOARD BOAT RACES
YouthsJunior TeamAdultsOverall Kool-Aid Cup

Youth Individual
Big Melon – 2:26
Dodgy Jammer – No Time

Youth Team
Fnol – 7:34
Shark Bait – No Time

Nameless – 4:41

Single Adult
Black Pearl – 2:32
Santa’s Sleigh – 3:24

Adult Group
John Doe – 1:37
Silver Bullet – 1:54
Banana Boat – 2:04

1. John Doe – 1:42
2. Silver Bullet – 2:52

People’s Choice:

Largest Crew:

Most Original Design:

Most Spectacular Sinking:

Best Kool-Aid Days Theme: Big Melon, Lyssa Hoffman

2018 FUN RUN & WALK RESULTS
One Mile Fun Run5K14 & Under15-1920-2930-3940-4950-5960-6970 & Over2018 5K Race Results

1.  Grant Meyer, Omaha – 6:51   New Course Record!
2. Dominic Stutesman – 7:20
3. Madison Meyer – 8:03
4. Gavin Meyer – 8:22
5. Grayson Meyer – 9:30
6. Ivy Held – 10:28
7. Hudson Treffer – 10:34
8. Kelley Miller – 16:48
9. Dale  Thelen – 16:48
10. Gerald Mackie – 19:28
11. Cindy Heath – 28:41
12. Karen Anderson – 28:41

Overall Male: Ray Longoria – 18:50

Overall Female: Dawn Claus – 22:13

Male
1.  Tayte Rogers – 27:35
2. Rylan Shay – 28:09
3.  Jacob Quarberg – 28:22

Female
1.  Jacinda Held – 27:53
2.  Alexa Rogers – 32:47
3.  Kiahna  Holt – 40:06

Male
1. Travis Wentz – 20:18
2. Cole Shardelow – 23:27
3. Andrew Koca – 43:01

Female
1. Alexis Wentz – 37:41

Male
1. Sean Carney – 35:32
2. Alex Priester – 38:24
3. James Frickey – 39:15

Female
1. Gaby Stokes – 27:39
2. Mary Evans – 32:18
3. Mattie Stokes – 35:32

Male
1. Ray Longoria – 18:50
2. Casey Clement – 21:28
3. Brett Bryer – 21:53

Female
1. Erika Knott – 23:59
2. Nicole Wentz – 26:51
3. Kelly Tanzer – 28:02

Male
1. Matt Meyer – 22:32
2. James Wentz – 28:15
3. Jason Quarberg – 28:23

Female
1. Jen Quarberg – 29:02
2. Michelle Frye – 32:59
3. Carrie Lacy – 42:25

Male
1. Brian Bergt – 19:39
2. Neal Schlautman – 20:33
3. Courtney Drake – 21:10

Female
1. Dawn Claus – 22:13

Male
1. John Petr – 27:12
2. Nick Lammer – 40:51

Female
1. Marcia Jarosik – 30:41
2. Brenda Manning, Exeter – 34:48
3. Lonnie Conley – 44:05

Male
1. Richard Friedrichsen – 28:11
2. Gerald Schaben – 32:46
3. Ron Tschauner – 1:02:27

Female
1. Jo Seiler – 35:08
2. Marge Counts – 52:44
3. Pat Tschauner – 1:02:26

  1. Ray Longoria, Kearney – 18:50
  2. Brian Bergt, Amherst – 19:39
  3. Travis Wentz, Andover KS – 20:18
  4. Neal Schlautman, Saronville – 20:33
  5. Courtney Drake, Hastings – 21:10
  6. Casey Clement, Sumner – 21:28
  7. Brett Dryer, Lincoln – 21:53
  8. Dawn Claus, Sutton – 22:13
  9. Matt Meyer, Omaha – 22:32
  10. Cole Shardelow, Hastings – 23:27
  11. Erika Knott, Hastings – 23:59
  12. Eric Rogers, Juniata – 25:16
  13. Mick Bosilevac, Hastings – 25:39
  14. Nicole Wentz, Andover KS – 26:51
  15. John Petr, Kearney – 27:12
  16. Tayte Rogers, Juniata – 27:35
  17. Gaby Stokes, Lincoln – 27:39
  18. Jacinda Held, Grand Island – 27:53
  19. Kelly Tanzer, Omaha – 28:02
  20. Rylan Shay, St. Libory – 28:09
  21. Richard Friedrichsen,  Clarks – 28:11
  22. James Wentz, Andover KS – 28:15
  23. Jacob Quarberg, Winona MN – 28:22
  24. Jason Quarberg, Winona MN – 28:23
  25. Jen Quarberg, Winona MN – 29:02
  26. Matt Nienaber, Hastings – 29:03
  27. Melody Held, Grand Island – 29:32
  28. Marcia Jarosik, Fairfield – 30:41
  29. Mary Evans, Grand Island – 32:18
  30. Gerald Schaben, Seward – 32:40
  31. Alexa Rogers, Juniata – 32:47
  32. Lincoln Treffer, Juniata – 32:56
  33. Brandy Rogers Juniata 32:57
  34. Michelle Frye, Omaha – 32:59
  35. Brenda Manning, Exeter – 34:48
  36. Jodi Bahr, Hastings – 34:59
  37. Jo Seiler, Hastings – 35:08
  38. Mattie Stokes, Lincoln – 35:32
  39. Sean Carney, Lincoln – 35:32
  40. Gina Wheeler, Hastings – 36:32
  41. Gordon Wheeler, Hastings – 36:32
  42. Alexis Wentz, Andover KS – 37:41
  43. Alec Priester, Humphrey – 38:23
  44. James Frickey, Grand Island – 39:15
  45. Kiahna Holt, Juniata – 40:06
  46. Kinlee Bruce, Hastings – 40:54
  47. Nick Lammers, Wood River – 40:57
  48. Melissa Stafford, Cheyenne WY – 41:24
  49. Carrie Lacy, Juniata – 42:25
  50. Kylee Greisen, Hastings – 42:35
  51. Tiffany Harris, Grand Island – 42:52
  52. Christensen
  53. Andrew Koca, Fairmont – 43:01
  54. Barb Koca, Fairmont – 43:01
  55. Dave Veik, Hastings – 43:07
  56. Noah Veik, Hastings – 43:07
  57. Lonnie Conley, Omaha – 44:05
  58. Linda Johnston, Hastings – 45:43
  59. Chelsie Doane, Wood River – 46:36
  60. Briggs Doane, Wood River – 46:37
  61. Ann Blunt, Hastings – 48:46
  62. Hunter Straatman, Hastings – 48:50
  63. Marge Counts, Brooks GA – 52:49
  64. Ella Clement, Sumner – 56:31
  65. Ashylnn Straatman, Hastings – 56:49
  66. Pat Tschauner, Hastings – 1:02:26
  67. Ron Tschauner, Hastings – 1:02:27

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *